Poczucie bezpieczeństwa podczas snu bez zapalania światła, czy to możliwe ?
Od kiedy pamiętam u rodziny i znajomych podczas spotkań często pojawiał się temat zostawiania na noc włączonej lampki lub światła. W obawie aby dziecko nie przestraszyło się ciemności .
Czy rzeczywiście wpływa to na komfort dziecka podczas snu ? Komfort Rodzica jest zdecydowanie większy. Gdy mamy oświetloną drogę łatwiej nam przemieszczać się po pokoju. Nie uszkodzimy żadnej zabawki naszej pociechy, a i noga będzie cała. Ale już teraz całkiem na serio, z badań prowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Nowym Jorku wynika, że światło zapalone w pokoju dziecka podczas jego snu ma negatywny wpływ na jego rozwój. Światło blokuję proces produkcji melatoniny- hormonu odpowiedzialnego za zdrowy sen. I nie ma tutaj wpływu fakt, że dziecko ma zamknięte oczy- mózg człowieka „wyczuwa” światło, dlatego też wstrzymuje wspomaganie go wspomnianym wyżej hormonem. Osoby śpiące przy zaświeconym świetle częściej chorują na depresję, a nawet zapadają na nowotwory.
Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny? My dorośli wiemy to najlepiej, jak zachowujemy i czujemy się po nieprzespanej nocce. Co ma powiedzieć dziecko, które jest dopiero na początku swojej drogi emocjonalnej ?
Jak wpływa sen na dziecko:
- dziecko jest bardziej odporne na bodźce zewnętrzne,
- ma większą cierpliwość,
- szybciej się koncentruje,
- wspiera odporność i mobilizacje organizmu,
- zmniejsza ilość stresu.
Powyższe powody dają wiele do myślenia. Dobrym sposobem na oswojenie dzieci z ciemnością jest stopniowe ograniczenie światła w pokoju. W takim zabiegu pomogą lampki nocne dla dzieci. Lampki występują również w wersji kinkiet, którą świecimy włącznikiem światła. Im szybciej postanowimy ograniczyć światło i oswoimy dziecko z ciemnością, tym noce będą dłuższe, a dnie szczęśliwsze.
warto przedtem wywietrzyć mu pokój. Warto też zaśpiewać maluchowi kołysankę, a także zastosować inne sposoby na usypianie. Dzięki temu nasze dziecko będzie się czuło bezpiecznie, a zdrowy sen z pewnością przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.